Departament Straży Pożarnej w North Haven, w stanie Connecticut otrzymał w ramach nagrody ratowniczej system kompresji klatki piersiowej LUCAS.
Urządzenie jest automatyczną maszyną do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zapewniającą stałą kompresję klatki piersiowej – zarówno pod względem szybkości jak i głębokości, umożliwiając sanitariuszom wykonywanie innych prac ratowniczych.
Wykonywanie manualnie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zwłaszcza po pięciu minutach ciągłego uciskania klatki piersiowej, może prowadzić do zmęczenia. Uciski wykonywane przez urządzenie są na tyle głębokie i szybkie, aby utrzymać poszkodowanego przy życiu. Urządzenie można pozostawić pacjentowi podczas transportu do szpitala, będzie ono wówczas kontynuować resuscytację. Należy pamiętać, że im mniej przerw tym większe szanse na przywrócenie prawidłowej pracy serca.
Szef straży pożarnej Paweł Januszewski podkreśla, że urządzenie jest dostępne 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Jest ono po to aby chronić społeczność miasteczka North Haven.
Urządzenie składa się z deski stabilizującej umieszczanej pod plecami pacjenta, akumulatora z tłokiem ssącym znajdującym się nad klatką piersiową pacjenta. Istnieje możliwość wyboru pracy w trybie 30 ucisków klatki piersiowej zalecanych przez Amerykański Czerwony Krzyż i Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne lub w trybie ciągłym w celu ułatwienia wentylacji z właściwymi odstępami. "
Zobacz również
powiązane
Lucas - urządzenie do RKO ratuje życie
Nowe, innowacyjne urządzenie Lucas, może wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową tak długo, jak jest to konieczne. Pan Tim McDarby zawdzięcza mu ż...
OSP w Goli ma Samaritany
Miejsko-gminne zawody sportowo-pożarnicze okazały się pozytywnym wydarzeniem nie tylko z powodu sukcesów, które odnosiły poszczególne drużyny, ale r...