Każdego roku w wyniku NZK umiera około 400 000 Europejczyków, z tego aż 350 000 przypadków ma miejsce poza szpitalem. W skali świata NZK dotyka niemalże 800 000 osób rocznie. Przedstawione liczby to tylko suche dane statystyczne. Wyobraźmy sobie największy stadion piłkarski w Rio de Janeiro stadion Marcana, który jest w stanie pomieścić 200 000 osób – 4 takie stadiony to żniwo, które rocznie zbiera nagłe zatrzymanie krążenie na świecie.
Śmierć to pojęcie, które dotyczy każdego z nas. Niezależnie, kogo dotyczy, zawsze jednak przychodzi za wcześnie… W wielu przypadkach długotrwała choroba, nagły wypadek nie dają szans na ratunek. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji i uchronić się przed każdym zagrożeniem. Paradoksalnie jednak nagłe zatrzymanie krążenia stanowiące główną przyczynę zgonów na świecie - jest odwracalne i choć nie da się ustrzec przed chaotyczną pracą serce spowodowaną tym zdarzeniem – można to serce „zresetować” i „zaprogramować na nowo”. Wszystko to jest możliwe o ile defibrylator AED znajduje się dostatecznie blisko aby użyć go w pierwszych minutach od utraty przytomności i zaniku podstawowych czynności życiowych.
Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się wszędzie na ulicy, w domu, w pracy. Spotyka ludzi, bez względu na wiek stan zdrowia czy stopień aktywności fizycznej. Aktualnie mniej niż jedna osoba na 10 ma szansę na przeżycie.
Jakie są objawy nagłego zatrzymania krążenia? Zwykle chory odczuwa przyspieszone bicie serca, często chaotyczne, ból w klatce piersiowej, zaczyna czuć się słabo i po chwili traci przytomność. Wspomniane symptomy występują tak szybko, że często nie jesteśmy w stanie zasygnalizować, że coś z nami się dzieje. O ile w otoczeniu najbliższych może to zostać zaobserwowane wcześniej, zdarzenie w miejscu publicznym zauważane jest dopiero wtedy gdy poszkodowany leży już na ziemi. Wtedy też zaczyna się walka z czasem…
Najczęstszym powodem NZK jest migotanie komór lub częstoskurcz komorowy bez tętna. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z zaawansowaną chorobą wieńcową oraz z niewydolnością serca. Niestety zdarzenie to spotyka również osoby zupełnie zdrowe, a nawet dzieci, dlatego tak ważne jest aby w porę zareagować.
Serce w przypadku NZK traci zdolność pompowania krwi, wszystko z powodu chaotycznej pracy organu. W wyniku niedotlenienia organizmu poszkodowany traci przytomność, a czasu na udzielenie mu pomocy jest niewiele. Ogromne znaczenie odgrywają pierwsze minuty od utraty przytomności poszkodowanego. W tak krótkim czasie nie ma możliwości aby na miejsce zdarzenia przyjechało pogotowie jedyną realną szansą na odratowanie życia jest użycie w miarę najkrótszym możliwym czasie defibrylatora AED.
Dlatego tak ważny jest powszechny dostęp do defibrylatorów AED, aby każdy w sytuacji NZK miał szansę na ratunek.