Defibrylatory AED widujemy w różnych miejscach publicznych, galeriach handlowych, biurowcach czy na terenach ośrodków sportowych. Podczas wyposażania prywatnych przedsiębiorstw w AED, kładzie się nacisk na szkolenia pracowników z obsługi AED, tak by przy konieczności jego użycia nikt nie miał oporów by użyć defibrylatora. Niestety, mała świadomość społeczna dotycząca tego urządzenia i obawa przed jego użyciem sprawia, że nawet gdy AED jest w pobliżu wiele osób wciąż boi się pomóc. Czy naprawdę jest się czego obawiać?
Defibrylatory AED są skonstruowane tak, by prowadzić przez proces udzielania pierwszej pomocy podczas nagłego zatrzymania krążenia możliwie w najprostszy i dostępny dla każdego sposób. Nawet jeśli nie posiadamy żadnej medycznej wiedzy, komendy głosowe wydawane przez AED, pozwolą bezpiecznie pomóc osobie poszkodowanej, przypominając o każdym aspekcie pomocy, nawet o wezwaniu pogotowia ratunkowego. Strach przed użyciem publicznego defibrylatora przez osoby zupełnie niezwiązane z medycyną jest jednak zrozumiały. Czego tyczą się obawy? Przede wszystkim trudności, które mogą pojawić się podczas użytkowania sprzętu. Jak włączyć AED, gdzie przykleić elektrody AED czy i jak podać impuls elektryczny? To tylko kilka pytań i wątpliwości, które mogą spotkać potencjalnego użytkownika.
Chcemy więc udowodnić krok po kroku, że użytkowanie defibrylatora AED jest proste na tyle, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Jak obsługiwać defibrylator AED, na przykładzie Samaritana Pad?
Pierwszy krok to przede wszystkim podjęcie decyzji o użyciu AED. Bez doświadczenia czy wiedzy medycznej ciężko jednoznacznie stwierdzić, co dolega poszkodowanej osobie i czy mamy styczność z NZK, bólami klatki piersiowej czy też zawałem serca. Jednak nagła utrata przytomności i wstrzymanie oddechu jest już wystarczającą przesłanką do skorzystania z defibrylatora.
- Następnie należy ocenić czy w stosunku do poszkodowanej osoby wymagane będzie użycie elektrod do defibrylacji osób dorosłych czy dzieci. Zwykle nie sprawia to żadnego problemu, w przypadku Samaritana zasada jest prosta – zestawem Pad Pak dla osób dorosłych defibrylujemy osoby ważące powyżej 25 kg lub w wieku powyżej 8 lat, gdy dziecko wygląda na lżejsze lub młodsze używamy elektrod pediatrycznych. Gdy nie posiadamy ich, używamy zestawu dla dorosłych.
- Kolejnym krokiem akcji ratunkowej jest włączenie defibrylatora AED. Samaritan Pad jest skonstruowany tak, żeby być stale gotowym do użycia, dlatego też elektrody AED i bateria są w nim stale podpięte. Wystarczy przycisnąć zielony guzik na panelu urządzenia i to uruchamia już całą procedurę – od tego momentu AED będzie prowadziło ratownika krok po kroku przez całą akcję ratowania życia.
- Samaritan Pad podaje instrukcje, według których należy postępować, przypomina więc o wezwaniu pomocy medycznej, każe usunąć ubranie z ciała osoby poszkodowanej i tłumaczy, jak i w którym miejscu klatki piersiowej przykleić elektrody. Komunikaty są na tyle jasne, że naprawdę nikt nie powinien mieć trudności ze zrozumieniem ich i wykonaniem poleceń. Nie należy mieć obaw przed podłączeniem elektrody AED i przed samym momentem podania impulsu elektrycznego. Urządzenie samo analizuje rytm serca i może zalecić lub też nie zalecić wykonania defibrylacji. Jeśli defibrylacja nie będzie wymagana, AED przypomni o wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a metronom podpowie w jakim tempie należy ją wykonywać. Jeśli z kolei zaleci defibrylację, przypomni o odsunięciu się od pacjenta. Modele Samaritan Pad 350P oraz 500P są półautomatyczne i będą wymagały od ratownika samodzielnego podania impulsu poprzez wciśnięcie przycisku z ikonką błyskawicy. Model 360P jest automatyczny i poda impuls samodzielnie.
Po zakończonej akcji ratowniczej z użyciem defibrylatora należy odkleić elektrody AED od pacjenta oraz odpowiednio je zabezpieczyć, by ratownik i świadkowie wypadku nie mieli z nimi styczności. Kolejne etapy całej akcji zwykle mają już miejsce przy udziale pogotowia ratunkowego, które zdążyło już dotrzeć na miejsce. Jak widać, użytkowanie defibrylatora AED jest niezwykle intuicyjne i proste, gdyż takie też było założenie jego twórców. By móc ratować życie, niezależnie od stopnia swojej wiedzy. Warto znać zasady działania AED, by nigdy nie mieć oporów przed użyciem go, gdy znajdziemy się w pobliżu osoby, która potrzebuje tej pomocy.